Panele bifacjalne

Panele bifacjalne (z ang. „bifacial”), czyli obustronne, to moduły absorbujące energię słoneczną z dwóch stron – tradycyjnie „z przodu”, ale też i „z tyłu”, po jej odbiciu od powierzchni. Dzięki temu, ogniwa mogą wyprodukować więcej prądu. Najczęściej montuje się je na gruncie, w formie wiat, dużo rzadziej na dachach. Niestety nie ma możliwości montażu paneli bifacjalnych na dachach skośnych.

Cechą wyróżniającą panele dwustronne jest przeszklenie obu aktywnych stron. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się szkło hartowane, zapewniające świetną przepuszczalność światła oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jak wynika z badań firmy SolarWorld, unikalna konstrukcja pozwala na osiągnięcie wydajności w momencie szczytowym większej o blisko 25% w stosunku do modułów jednostronnych. Efektywność mierzona była w oparciu o warunki pogodowe, panujące w Europie Centralnej.

Wspomniana efektywność panelu dwufazowego, określana jest poprzez wskaźnik bifacjalności/dwustronności, oznaczany: Ø oraz skrótami Prear/Pfront. Pierwszy skrót oznacza nominalną moc tylnej części panelu, a drugi moc nominalną jego przedniej części. Najwyższy wskaźnik osiągają moduły zbudowane z cienkiej warstwy krzemu amorficznego i oparte na heterozłączu – złączu, stworzonym z różnych materiałów, o innej wartości przerwy energetycznej po jego obu stronach.

Newralgiczną kwestią podczas montażu paneli szkło-szkło (kolejne określenie modułów bifacjalnych, nawiązujące do obustronnego przeszklenia) jest dobór podłoża – im bardziej odbija ono światło, tym większa wydajność modułów, a więc więcej wyprodukowanego prądu. Jasny grunt/podłoże, np. biały beton, biały żwir, piasek, czy białe pokrycie dachowe, będą na pewno znacznie lepszym „odbijaczem” promieni słonecznych, niż trawa lub ciemna dachówka.