Serwis paneli fotowoltaicznych – jak i dlaczego?

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi i dbającymi o środowisko posiadaczami paneli fotowoltaicznych – czy to instalacji dachowej, czy też gruntowej, to musimy pamiętać, że mimo długoletnich gwarancji, obejmujących zarówno sam produkt, jak i liniowy spadek mocy, musimy odpowiednio o nie dbać. Dokonywać okresowych serwisów oraz w specjalny sposób myć i pielęgnować moduły.

Oczywiście najwięcej zanieczyszczeń dotyka panele podczas okresu zimowego – topniejący śnieg, kurz, jak i zabrudzenia z powietrza, mogą nagromadzać się w ich dolnych częściach. W przypadku wzmiankowanego śniegu, najlepiej poczekać, aż sam stopnieje, jednak gdy może zająć to zbyt wiele czasu, łatwym rozwiązaniem jest pozamiatanie modułów – lecz w taki sposób, by ich nie porysować ostrym włosiem szczotki. Ponadto możliwe jest fragmentaryczne ich odsłonięcie – usuwając z ogniw śnieg, uruchomimy reakcję przepływu prądu, co będzie wiązało się z nagrzaniem paneli i automatycznym topnieniem białego puchu.

Zapamiętajmy 6 porad, dotyczących czyszczenia paneli:

  1. Myjmy moduły cyklicznie, 1-2 razy w roku.
  2. Nie używajmy twardych lub ostrych narzędzi, które mogą porysować moduły.
  3. Czyśćmy panele po ich o stygnięciu, a więc nie w trakcie największego nasłonecznienia.
  4. Nie korzystajmy z myjek, działających pod wysokim ciśnieniem – rozszczelnimy wtedy szybę, wymywając uszczelniający silikon; najlepiej używać specjalnej myjki do modułów fotowoltaicznych.
  5. Nie wykorzystujmy do mycia detergentów – nigdy nie wiem, jak może zajść reakcja.
  6. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy sami na dach lub bez odpowiednich zabezpieczeń!

Niemycie modułów lub zbyt rzadka dbałość o ich czystość, mogą doprowadzić do powstania tzw. gorącego punktu, hot-spotu – przez zacienione ogniwo zaczyna przepływać prąd wsteczny, co skutkuje nagrzaniem się go, a w efekcie końcowym przepaleniem! Gorące punkty pojawiają się również wskutek uszkodzeń mechanicznych – należy pamiętać, by nie chodzić po panelach podczas ich czyszczenia, czy też dokonywania serwisu (w wyjątkowych przypadkach, gdy nie ma innej możliwości, powinno się skorzystać ze specjalistycznego obuwia, rozkładającego nacisk i ciężar ciała oraz w żadnym wypadku nie stawać na środkową część modułu)!

Dokonujmy okresowych czynności serwisowych:

Nasza firma oferuje jednorazowy, darmowy serwis zamontowanej instalacji! Przede wszystkim odczyszczamy moduły przy użyciu specjalnej myjki do paneli fotowoltaicznych oraz wody demineralizowanej. Dokonujemy również pomiarów kontrolnych kamerą termowizyjną (Flir E6-XT – ten model umożliwia wykonanie zarówno zdjęć cyfrowych, jak i termicznych), by wykryć usterki niewidoczne gołym okiem, w szczególności wspomniane wyżej i niezwykle niebezpieczne hot-spoty. Jednak by przegląd instalacji przebiegł pomyślnie, musi być dokonywany podczas przyjaznych warunków pogodowych. Ponadto serwis obejmuje  kontrolę wzrokową konstrukcji wsporczej, modułów fotowoltaicznych i falowników, czyszczenie radiatorów falownika, sprawdzenie połączeń wtykowych i śrubowych DC/AC, przegląd urządzeń zabezpieczających oraz sprawdzenie uzysku instalacji poprzez aplikację falownika.